Niezwykle istotną rolę w życiu Fryderyka Chopina odgrywała z całą pewnością nauka, której w młodych latach Chopin bardzo się podporządkował. Dzięki temu oczywiście wyrósł on na doskonałego kompozytora, który nie miał w sobie praktycznie żadnych wad, co jego słuchacze bardzo sobie cenili.

Oczywiście najpierw Chopin musiał nauczyć się grać na fortepianie, co nie było zbyt trudne, nauczył się tego w bardzo młodym wieku, a potem tylko i wyłącznie szlifował tą zdolność, dzięki czemu oczywiście mógł tworzyć w okresie dojrzałości doskonałe koncerty fortepianowe, które zyskiwały wielkie uznanie w różnych zakątkach świata. Pewne jest jednak niewątpliwie to, że uczył się także komponowania od dobrych nauczycieli, w okresie liceum, na pewno jego rozwój muzyczny pod tym względem nabrał tempa, ale najwięcej nauczył się oczywiście na podróżach zagranicznych, czy też na studiach, które potem bardzo zachwalał.

Kształcenie się Chopina nabrało jak widać wyraźnie rozpędu, którego nie dało się zatrzymać, ale kompozytor był z tego powodu ogromnie zadowolony, ponieważ dzięki temu jego umiejętności stale się poszerzały, a na tym od samego początku najbardziej mu zależało. Każdy z nas doskonale jednak orientuje się w tym, że gdyby nie upór i ambicja Chopina na pewno takich sukcesów by nie osiągał, a w tym pomogła mu przede wszystkim rodzina, a także przyjaciele, którzy w tamtym momencie mieli na niego spory wpływ.

Jeżeli interesuje nas to czy Chopin przykładał dużą wagę do nauki teoretycznej i praktycznej, to na pewno można tutaj stwierdzić, że był on pilnym uczniem, który chłonął wiedzę garściami, co bardzo przydało mu się w późniejszych latach, gdy komponował już różne utwory muzyczne.

Warto wiedzieć również o tym, że takie kształcenie było możliwe dzięki jego rodzicom, którzy dawali na to pieniądze, więc to im Chopin w tym okresie zawdzięczał bardzo dużo, dzięki nim praktycznie stał się wybitnym kompozytorem na skalę światową. Oczywiście takie kształcenie się miało swoje wzloty i upadki, ale zdecydowanie więcej było wzlotów.

Chcesz posłuchać koncertu chopinowskiego, wstąp do warszawskich Łazienek.